آب شیرین کن چیست

مراحل تصفیه آب صنعتی - آب شیرین کن چیست

آب شیرین کن چیست

آب شیرین کن یا دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس روشی جهت حذف شوری (میزان نمک) و املاح آب و تبدیل آن به آب شیرین می باشد یک فیلتر با روزنه های خیلی ریز در نظر داشته باشید اندازه این روزنه ها به اندازه مولکول آب می باشد یعنی صرف مولکول آب اجازه عبور از این فیلتر را دارد بنابراین سایز املاح و نمک ها تا 99%  دفع خواهند شد  تصفیه آب کشاورزی  باید سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و فیلتر کربنی و میکروفیلتر برای حذف گل و لای،مواد معلق،لجن و بو و ذرات تا 5 میکرون باشد. برای جواب سوال آب شیرین کن چیست ؟ باید با مفاهیم اولیه آشنا گردید.

اسمز چیست؟

اسمز یک فرایند طبیعی است که در آن آب رقیق به سمت آب غلیظ حرکت می کندحرکت آب  و جذب آن توسط ریشه گیاهان یک نمونه از اسمز می باشد در پدیده اسمز نیاز هیچگونه فشار و یا انرژی نمی باشد.

اسمز

در تصویر فوق یک غشای نیمه تراوا بین آب شیرین و آب شور موجود می باشد در اسمز آب شیرین تمایل حرکت به سمت آب شور دارد.

غشای نیمه تراوا چیست ؟

غشایی است که در آن مولکول یا ذراتی با اندازه خاص اجازه عبور از آن را دارند یک کاغذ صافی یا پارچه در در نظر گرفته شود مقداری آب گل آلود روی پارچه یا صافی ریخته شود در اینجا فقط آب میتواند از صافی عبور کند گل ولای در صافی گیر می کند به غشای نیمه تراوا،ممبران نیز گفته می شود.

 آب شیرین کن اسمز معکوس چیست ؟ اسمز معکوس چگونه عمل می کند؟

اسمزمعکوس چیست : یک فرایندی است که در آن جرم بر اساس اختلاف غلظت در دو طرف یک غشای نیمه تراوا انتقال می یابد اسمز معکوس برای خالص سازی آب و حذف املاح و یون های محلول در آب می باشد مهمترین مزیت اسمز معکوس حذف شوری تا 99% می باشد. برای حرکت مولکول آب از آب شور به سمت آب شیرین انرژی یا فشاری اسمزی  لازم است.

اسمز معکوس

فیلم آموزش اسمز معکوس :

 

در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی آب بعد از مرحله میکرو فیلتر  توسط فشار تامین شده پمپ طبقاتی استیل، وارد غشای نیمه تراوا یا همان ممبران می شود در این حالت دو جریان آب شیرین و آب شورتر به وجود می آید.

ممبران تصفیه آب صنعتی 8 اینچ

ممبران یا غشای نیمه تراوا -قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی-تصفیه آب

اسمز معکوس کدام املاح را حذف می کند

  • شوری و نمک های حل شده در آب
  • کربنات کلسیم و سختی و رسوبات
  • فلزات سنگین مثل نیترات و نیتریت
  • باکتری ها و ویروس ها
  • مواد آلی
  • میکرواورگانیسم ها

ریکاوری یا درصد بازیافت اسمز معکوس چیست؟

ریکاوری به حجمی از آب گفته میشود که به عنوان آب تصفیه شده یا آب شیرین شده از خروجی اسمز معکوس می باشد ریکاوری اسمز معکوس به کیفیت آب،میزان شوری ،سختی آب و املاح آن بستگی دارد هر چقدر میزان املاح در آب بالاتر باشد ریکاوری کمتر خواهد داشت به عنوان مثال :

حجم ورودی آب به سیستم 1000 لیتر در ساعت

حجم آب تصفیه شده یا پرمیت 700 لیتر در ساعت

حجم آب پساب خروجی 300 لیتر در  ساعت

ریکاوری این سیستم 70% می باشد

برای مشاوره و کسب اطلاعات  و قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی با شماره 04135412075  و یا 09141182769 تماس حاصل فرمائید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی 300000 لیتری در شبانه روز

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.